Все про граніт

Гранітна брущатка

 

Технологія мощення

 

Потреба облаштовувати простір навколо себе, була завжди властива людині. З часом, мінялося уявлення про комфорт, винаходилися нові матеріали – проте природний камінь незмінно залишався в категорії «вічних цінностей», символом міцності і довговічності. Він не горить, не іржавіє, не гниє. Камінь заворожує своєю неповторністю і красою.

Не дивлячись на постійну конкуренцію з різними штучними імітаціями, що з'являються на ринку, споживання природних кам'яних матеріалів, у всьому світі, в т.ч. і в Україні, щорічно зростає. В першу чергу, це свідчить про високу конкурентоспроможність природного каменя. Це полягає, перш за все, в його декоративності і довговічності.

Граніт - це  не тільки красивий, але і дуже щільний (2,6-2,7т/м.кв.) і міцний камінь, його міцність при стисненні 90-250МПа. Це дуже складний по складу камінь, в основному утворений з польових шпатів, слюди і кварцу. Залежно від пропорційного поєднання  цих мінералів граніт набуває різних кольорів. Найпоширеніші граніти – сірі і чорні, але зустрічаються також породи рожево-червоних, білих, жовтих і зелених тонів. За розмірами зерен граніти розрізняють дрібно-, середньо-, і грубозернисті. Краще всього механічним діям чинять опір і відповідно найбільш довговічні дрібнозернисті породи з розміром зерен до 2мм, найменше – із зернами більше 10мм.

Завдяки таким характеристикам граніт можна використовувати в якості:

  • брущатки для мостових і садових доріжок;
  • східців і бордюра;
  • облицьовування цоколів;
  •  
     

Термін служби граніту перевершує будь-які інші відомі матеріали, що використовуються в будівництві, оскільки перевершує їх у здатності протистояти атмосферним процесам, температурним перепадам, тиску, вібрації і ударним навантаженням. Якщо розкласти вартість гранітної брущатки на термін експлуатації, вигода очевидна, оскільки при якісному мощенні бруківки, реалізується принцип «зробив і забув», не говорячи вже про питання архітектури, естетичності і престижу. Використання гранітної бруківки обчислюється тисячоліттями. По давньоримських мощених дорогах,  можна прогулятися і сьогодні.

У Західній Європі орнаментоване покриття бруківкою і плитами, мощення з граніту тротуарів і площ здавна стало невід'ємним елементом міського убрання. Використання цього прийому у вуличній архітектурі має достатньо глибоке філософське обгрунтування: до 50 % свого часу перебування на вулиці людина дивиться під ноги, отже «підніжна» архітектура може надавати на пішохода таку ж естетичну дію, як і архітектура навколишніх будівель (звичайно, за умови відповідного художнього рівня мощення). При правильно знайденому рішенні зовнішня кладка бруківки здатна утворити як би єдине ціле з навколишнім середовищем і в цьому випадку людина, піднімаючи голову і переводячи свій погляд з дороги на будівлю, отримує комплексне сприйняття від цього архітектурного ансамблю.

На жаль, мистецтво кам'яного покриття в Україні, до недавнього часу, знаходилося на вельми невисокому рівні, звичайно це асфальт або тротуарна плитка з піску і бетону, що погано поєднується з обробкою цоколів будівель (зазвичай гранітом), укладена без жодного малюнка або у вигляді смутного і одноманітного прямокутного орнаменту.